دسته بندی ها

فواید سلامتی ناشی از مصرف گوجه فرنگی

گوجه فرنگی که در واقع یک میوه است و نه یک سبزی، سرشار از انواع فواید سلامتی است. در واقع گوجه‌فرنگی یک محصول سالم و پر کاربرد در پخت و تهیه‌ی انواع غذاها است و به همین خاطر باید آن را مورد توجه ویژه‌ای قرار داد

 

یکی از شناخته‌شده‌ترین فواید مصرف گوجه فرنگی محتوای لیکوپن آن است. لیکوپن یک آنتی اکسیدان بسیار مهم است که با سلول‌های سرطانی و دیگر بیماری‌ها مبارزه می‌کند. رادیکال‌های آزاد با مصرف زیاد لیکوپن‌ از بدن انسان دفع می‌شود و گوجه‌فرنگی آن قدر سرشار از این آنتی اکسیدان حیاتی است که قرمزی این میوه در واقع بخاطر وجود این ترکیب مغذی است. لیکوپن بصورت طبیعی در بدن ترشح نمی‌شود و بدن انسان جهت بهره‌بردن از این آنتی اکسیدان قدرتمند نیازمند منبعی از لیکوپن است. با وجود اینکه دیگر میوه‌جات و سبزیجات حاوی این ترکیب ضروری است، هیچ میوه یا سبزی دیگری به اندازه‌ی گوجه فرنگی حاوی این ترکیب حیاتی نیست. مصرف گوجه فرنگی آن قدر خواص سلامتی دارد که جامعه علمی قادر به چاپ و انتشار آن نیست. تحقیقات ثابت کرده‌اند که گوجه‌فرنگی نه تنها دارای فواید ضدسرطانی است بلکه می‌‌تواند از بیماری‌های قلبی و کلسترول بالای خون جلوگیری کند. همچنین این فواید روز به روز بیشتر مستند و منتشر می‌شود. سرطان‌هایی همچون پروستات، گردن رحم، روده‌ی بزرگ، و سرطان‌های معده، دهان، حلق و مری همگی با مصرف مقادیر بالای لیکوپن قابل درمان هستند. در یکی از تحقیقات انجام شده، دانشمندان لیکوپن را به یاخته‌های سرطانی کشت شده در محیط آزمایشگاهی اضافه کردند و در نتیجه لیکوپن از رشد این یاخته‌های سرطانی جلوگیری کرد. این مدرکی است دال بر اینکه مصرف گوجه فرنگی برای سلامتی تاثیری خارق العاده دارد. برای دریافت خواص کامل لیکوپن مصرف 540 میلی لیتر آن کافی است و این بدین معناست که مصرف روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی می‌تواند یک فرد را در طول زندگی سالم نگه‌ دارد. وقتی محصولات گوجه فرنگی را برای فرآوری حرارت می‌دهیم، زیست فراهمی لیکوپن برعکس تصور معمول افزایش پیدا می‌کند. با وجود تحقیقات فراوانی که تاکنون بر روی این میوه‌ی شگفت انگیز انجام شده است، تحقیقات همچنان بر روی آن ادامه دارد.

تحقیقات در حال بررسی و اثبات این احتمال هستند که مصرف گوجه فرنگی و محصولات مرتبط با آن در حقیقت می‌توانند از اکسیدشدن لیپیدهای سروم (یکی از علائم بیماری‌های قلبی-عروقی به سبب افزایش کلسترول خون) جلوگیری کند و خطر ابتلا به بیماری تخریب لکه زرد چشم (بیماری که در سالمندان منجر به نابینایی می‌شود) را بسیار کاهش دهد. گوجه فرنگی در مجموع سالم‌ترین میوه و سبزیجات است که می‌تواند مهلک‌ترین بیماری‌ها را در انسان از بین ببرد. با توجه به تنوع بالای محصولات گوجه فرنگی در بازار، بهره بردن از خواص سلامتی این میوه‌ کار چندان دشواری نیست، اما چنانچه مایل به بهره بردن از فواید کامل آن و داشتن نوعی سرگرمی هستید، می‌توانید گوجه‌ فرنگی را خود به صورت ارگانیک پرورش دهید. این کار بسیار مفرح و سالم خواهد بود و باعث می‌شود که همزمان ویتامین D خود را از طریق نور آفتاب تامین کنید.

دو شنبه 13 آبان 1398 - 23:48:45
(0 نفر)

نظر بدهید

دیدگاه های ارسال شده